fbpx

O festivalu

 

Festival Americké jaro představuje již od roku 2006 prvotřídní umělce i mladé hudební talenty divákům nejen v Praze, ale i v dalších městech po celé České republice. Každoročně nabízí koncerty jazzové a klasické hudby, workshopy s předními osobnostmi hudebního světa, divadelní, filmová a scénická představení i diskuse na aktuální společenská témata. Představuje projekty, které vznikly exkluzivně pro Americké jaro, např. světová premiéra skladby Alghorithmic Transform  pro klavír a dechový orchestr Dana Tepfera. Kromě hlavní činnosti, kterou je příprava programu a realizace festivalu, se Americké jaro věnuje také kulturní a osvětové činnosti, podpoře a rozvoji spolupráce mezinárodních umělců s nejrůznějšími kulturními institucemi v ČR a USA. Mezi klíčové partnery festivalu patří, American Pianists Association, Curtis Institute of Music, Berklee Global Jazz Institute, Velvyslanectví USA v ČR, Centrum pro současné umění DOX, Knihovna Václava Havla, klub Jazz Dock, Divadlo Archa, Divadlo X10, Národní galerie, Moravská filharmonie Olomouc, Prague Music Performance a řada dalších. 

Lidé

Zdenka Součková

ředitelka

 

Festival Americké jaro řídí od roku 2015. Absolvovala Pražskou konzervatoř v oboru operní zpěv u prof. Brigity Šulcové, obor kulturologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a etologii na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.

Od doby jejího nástupu se festival nadále dramaturgicky a programově rozšiřuje, daří se jí oslovovat vynikající interprety z Ameriky i ČR. Od doby působení Zdenky Součkové festival navazuje nové a významné mezinárodní kontakty a dále je prohlubuje v zájmu profesionálního a kvalitativního růstu.

 

 

Jan Bartoš

umělecký ředitel

 

Jan Bartoš je zahraničním tiskem popisován jako „jeden z nejlepších evropských klavíristů“ a „citlivý a rafinovaný interpret“. Jeho alba pro vydavatelství Supraphon získávají uznání domácí i zahraniční kritiky (Gramophone, BBC Music Magazine, The Sunday Times, Diapason, a mnoha dalších). Jan Bartoš koncertoval v mnoha evropských zemích, stejně jako v Asii a USA (Carnegie Hall, Juilliard School, Rockefeller University v New Yorku). V roce 2009 debutoval v New Yorku v Beethovenově Klavírním koncertu č. 5 s Manhattan Philharmonia. Jan Bartoš je vítězem tří soutěží v New Yorku – 2009 Mieczyslaw Munz, 2008 Zaslavsky-Koch a 2004 Peter S. Reed.  Dále je držitelem prestižních ocenění Rucorva Trust Award v Holandsku, Schimmel Prize v Německu a stipendistou Ministerstva kultury ČR. Je držitelem Professional Studies Diploma z Manhattan School of Music v New Yorku a doktorátu Akademie múzických umění v Praze.

Organizační tým

Tobiáš Grolich
Autor vizuálního stylu

Tomáš Pokorný
Marketing

 

Kristýna Řeháčková
Marketing
kristyna.rehackova@americkejaro.cz

Daniel Koubek
Produkce a distribuce vstupenek
daniel.koubek@americkejaro.cz

Správní rada

Michaela Hrdličková – předsedkyně správní rady festivalu. Do roku 2017 byla ředitelkou české pobočky americké biotechnologické společnosti Biogen. V současnosti je součástí Globálního týmu Corporate affairs a v rámci Evropy zodpovídá za specializovanou oblast vzácných nemocí. V letech 2016, 2017 a 2018 byla vyhlášena vydavatelstvím Economia jednou z TOP25 business women České republiky za oblast biotechnologií a farmaceutického průmyslu a časopisem Forbes za jednu z 125 nejvlivnějších žen Česka za rok 2018.

Petr Bísek – v letech 1990-2010 byl vydavatelem Amerických listů, ředitelem American Friends of the Czech Republic (AFoCR). Je držitelem mnoha významných ocenění: Medaile Za zásluhy 1.řádu (udělena Václavem Havlem 1998), ceny ministra zahraničních věcí Gratias agit “za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí” (2005), Pamětní medaile předsedy Senátu ČR (2010), Medaile Nadace Jána Papánka Za lidská práva a Pamětní medaile NATO.

Dana Kalinová – do roku 2016 byla ředitelkou Světa knihy Praha, největší knižní a literární akce v České republice. Držitelka Ceny ministra kultury za přínos k rozvoji české kultury (2007), Výroční ceny Českého literárního fondu (2007), Cultural Ambassador for Taiwan by Council of Culture Affaires, Executive Yuan, R.O.C. a Řádu Isabely Katolické (udělen španělským králem Filipem VI, 2007).

Markéta Kolářová – překladatelka a konzultantka s dlouholetou zkušeností v kulturní diplomacii na Velvyslanectví USA v Praze. V roce 2018 jí nadace Lois Roth Endowment při Ministerstvu zahraničí USA udělila cenu Jill Jacot-Guillarmod Award za cenné přispění k budování vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou v oblasti kultury a vzdělávání.

Lukáš Hrdlička – expert dohledu nad kapitálovým trhem v České národní bance, Grotius Exchange Scholar a Fellow naUniversity of Michigan Law School, kde se věnuje finanční regulaci a mezinárodnímu zdanění.