fbpx

21/9/2021, 19.00 h.
DON Tábor

Pro tento koncert si houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník vybrali třívěté Duo pro housle a violoncello č. 2 Bohuslava Martinů, nově zkomponovanou úpravu druhého smyčcového kvartetu “Kreutzerova sonáta” skladatele Leoše Janáčka, českým skladatelem a violistou Jiřím Kabátem. Dále zazní díla od Gideona Kleina a Erna Schulhoffa.   

Josef Špaček je český houslista, který se řadí mezi nejvýraznější talenty své generace. Studoval pod vedením renomovaných pedagogů Idy Kavafian a Jaime Lareda na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii a u Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. Je laureátem světově proslulé mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu a dalších významných houslových soutěží. V roce 2011 se stal historicky nejmladším koncertním mistrem České filharmonie a na této pozici setrval devět sezón až do roku 2020. Orchestr jej v roce 2016 jmenoval rezidenčním umělcem.

Tomáš Jamník je jedním z nejvýraznějších violoncellistů české hudební scény. V roce 2006 zvítězil na mezinárodní soutěži Pražského jara. Kromě klasického repertoáru uvádí v životě i méně známé skladby. V roce 2019 hraje poprvé se SOČRem vlastní úprava Dvořákova violoncellového koncertu A dur a koncert „Narcissus“ Jana Ryanta Dřízala.

Milníkem sezóny 2020/2021 je Tomášův debut v sále Berlínské filharmonie, kde společně s orchestrem DSO Berlín pod vedením Jakuba Hrůši přednesl Koncert pro violoncello a orchestr č. 1Bohuslava Martinů. Tomáš studoval v Praze u Mirka a Martina Škampových a Josefa Chuchra, v Berlíně u Jens Petera Maintze a na renomované Karajanově akademii.

PROGRAM

Bohuslav Martinů 
Duo pro housle a violoncello č. 2 
 

I. Allegretto
II. Adagio
III. Poco allegro 

Ervín Schulhoff         
Duo pro housle a violoncello
  

I. Moderato
II. 
Zingaresca
III. Andantino 
IV. Moderato

přestávka

Gideon Klein        
Duo pro housle a violoncello 

I. Allegocon Fuoco
II. Lento

Leoš Janáček         
Kvartet z podnětu L. N. Tolstého „Kreutzerovy sonáty“
  
v úpravě pro housle a violoncello (arr. Jiří Kabát)   

I. Adagio
II. Con moto
III. Con moto  
IV. Con moto