fbpx

21/5/2022, 18.00 h.
DOX+

Absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové

Srdečně zveme na festivalový warm-up před začátkem koncertu:

17:00 – 17:45

Zvuková instalace Vzducholoď Gulliver, galerie DOX

Letní kytarová pohoda Evergreen, střecha DOX+

Vstup na warm-up s platnou vstupenkou na koncert

Doporučená trasa:

  • začněte u výjimečné vzducholodi Gulliver, která je poznávacím znamením tohoto centra umění

Vstup přes galerii DOX se vstupenkou na koncert. (využijte prosíme přímo šatnu v DOX+, šatna galerie bude otevřena jen do 18.00)

  • pokračujte procházkou do Evergreenu – Venkovní terasy na střeše DOX+ (Sledujte navigaci od vstupu do DOX+)

Hlavní program začíná v 18.00 v sále DOX+, přijďte včas a zažijte atmosféru DOXu se stipendisty Akademie MenART.  

MenART je cestou za uměním – publikum srdečně zveme na dvě putovní zastavení, které vás vezmou do odlišných zvukových světů a představí Vám inspirativní prostředí Centra současného umění DOX v při procházce, ve které bude prostor dát si sklenku a naladit se na koncert.

18:00 – koncert v hlavním sále

40min – skupina Marcela Bárty

-přestávka-

40min – skupina Radky Fišarové

 

Stipendijní Akademie MenART je příležitostí pro mladé talenty z celé ČR rok intenzivně pracovat pod vedením profesionálů ve svých oborech. V multifunkčním sále DOX+ se představí mentorská třída skladatele a saxofonisty Marcela Bárty a zpěvačky Radky Fišarové s vlastní tvorbou a interpretací jazzových standardů i muzikálových a populárních písní. V rámci jednoho večera uslyšíte výsledky práce muzikantů ve věku od 11 do 19 let, kteří Vás přesvědčí, že má smysl na sobě pracovat, že přicházející generace má co říci, a že inspirativní setkání jsou v životě zásadní. Koncert, jenž je vyvrcholením letošního ročníku Stipendijní Akademie MenART, probíhá v rámci festivalu Americké jaro. Stipendijní program je realizován ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené, jehož posláním je podpora umělecké vzdělávání. 

„Inspirativní setkání jsou v životě zásadní“

„Za každým výrazným umělcem stojí minimálně jeden osvícený pedagog.“

jsou motta MenARTu

V první části koncertu zazní autorské skladby a improvizace stipendistů Marcela Bárty. V druhé části koncertu se budou prezentovat stipendisté Radky Fišarové s interpretací jazzových standardů i muzikálových a populárních písní, včetně vlastní tvorby.  

„Hudba je jedinečný způsob vyjádření našich myšlenek, pocitů, emocí… Rád bych během našeho setkávání propojil více svět improvizace se samotnou tvorbou, kompozicí, od zachycení nápadu k možnostem jeho rozvíjení, hlouběji pracovat se zvukem, barvou, energií, vším, co nám pomůže lépe vyprávět náš příběh… Každý z nás je jedinečný, jinak namíchaný, má v sobě něco co ho charakterizuje. Tvoření je základní princip, kdy pomocí hry, improvizace rozvíjíme a odkrýváme toto v nás, poznáváme sebe a svět. Proces je mnohdy důležitější než výsledek… je to radost okamžiku, prožívání teď a tady.  Nebojme se chyby, to ona je důležitým momentem vystoupení z komfortní zóny a otvírá nám nové světy…“

Marcel Bárta

 „Dodnes je pro mě klíčové slovo ve zpěvu představivost. Kam až dokáže dosáhnout, tam dosahují naše hranice. Představivost přináší emoce, které dávají sdělení opravdovost, a protože prožíváme každý jinak, nacházíme v nich i naši jedinečnost. A tedy svobodu vyjádření, bez srovnávání. Navíc věřím, že neexistuje správná technika bez prožitku. To, co mi předali moji učitelé, ráda předávám dál. Jsem zvědavá na vaše vnímání hudby, a vaši fantazii. Nakonec právě ve sdílení je smysl hudby.”

Radka Fišarová