fbpx

18/6/2021, 18.00 h.
Experimentální
prostor NoD

Absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové ZUŠ Session proběhne v rámci festivalu Americké jaro. Koncert je vyvrcholením jazzové sekce letošního ročníku Stipendijní Akademie MenART. Absolventský koncert klasické sekce Salon ZUŠ proběhl 25. května v rámci festivalu Pražské jaro.

Stipendijní Akademie MenART je příležitostí pro mladé talenty z celé ČR rok intenzivně pracovat pod vedením profesionálů ve svých oborech. V NoD se představí mentorská třída skladatele a saxofonisty Marcela Bárty a zpěvačky Radky Fišarové s vlastní tvorbou a interpretací jazzových standardů i muzikálových a populárních písní. V rámci jednoho večera uslyšíte výsledky práce 14 muzikantů ve věku od 10 do 19 let, kteří Vás přesvědčí, že má smysl na sobě pracovat, že přicházející generace má co říci, a že inspirativní setkání jsou v životě zásadní. Stipendijní program je realizován ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené, jehož posláním je podpora umělecké vzdělávání.

„Inspirativní setkání jsou v životě zásadní“

„Za každým výrazným umělcem stojí minimálně jeden osvícený pedagog.“

jsou motta MenARTu

V první části koncertu zazní autorské skladby a improvizace stipendistů Marcela Bárty. V druhé části koncertu se budou prezentovat stipendisté Radky Fišarové s interpretací jazzových standardů i muzikálových a populárních písní. Ozdobou koncertu budou dvě společné skladby: píseň Richarda Krajča a Petra Haradzina Srdce nehasnou a Modlitba pro budoucnost od Tomáše Kača, na jejichž aranži se podíleli a v rámci které se zapojí všichni stipendisté. Koncert bude 100 min. včetně pauzy.

„Hudba je jedinečný způsob vyjádření našich myšlenek, pocitů, emocí… Rád bych během našeho setkávání propojil více svět improvizace se samotnou tvorbou, kompozicí, od zachycení nápadu k možnostem jeho rozvíjení, hlouběji pracovat se zvukem, barvou, energií, vším, co nám pomůže lépe vyprávět náš příběh… Každý z nás je jedinečný, jinak namíchaný, má v sobě něco co ho charakterizuje. Tvoření je základní princip, kdy pomocí hry, improvizace rozvíjíme a odkrýváme toto v nás, poznáváme sebe a svět. Proces je mnohdy důležitější než výsledek… je to radost okamžiku, prožívání teď a tady.  Nebojme se chyby, to ona je důležitým momentem vystoupení z komfortní zóny a otvírá nám nové světy…“ Marcel Bárta

 „Dodnes je pro mě klíčové slovo ve zpěvu představivost. Kam až dokáže dosáhnout, tam dosahují naše hranice. Představivost přináší emoce, které dávají sdělení opravdovost, a protože prožíváme každý jinak, nacházíme v nich i naši jedinečnost. A tedy svobodu vyjádření, bez srovnávání. Navíc věřím, že neexistuje správná technika bez prožitku. To, co mi předali moji učitelé, ráda předávám dál. Jsem zvědavá na vaše vnímání hudby, a vaši
fantazii. Nakonec právě ve sdílení je smysl hudby.” Radka Fišarová